Dni Dziedzictwa przesunięte na 2021 rok 

„Dni Dziedzictwa nad Nysą” planowane na listopad tego roku (05.11. - 07.11.) w ramach polsko-niemieckiego projektu  „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo –Twoja Przyszłość” nie odbędą się. Partnerzy projektu ze względu na drugą falę koronawirusa zdecydowali o przełożeniu wydarzeń kulturalnych, wstępnie na marzec przyszłego roku. Ostateczną decyzję o terminie podejmiemy w grudniu.
Przesunięcie dotyczy organizacji Dni Dziedzictwa nad Nysą, czyli m.in.: wykładów, koncertów, warsztatów historycznych, prelekcji i dyskusji, dotyczących historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu.
Partnerami projektu „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo –Twoja Przyszłość” są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i spółka Kulturservice Görlitz. Projekt zakłada remonty dwóch obiektów zabykowych: Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu i budynku „Starej Słodowni” w kompleksie Tivoli w Görlitz. W obu przypadkach prace remontowe są prowadzone, mimo trwającej pandemii. 
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

Partnerzy projektu   

       

Kopuła była i będzie zielona, a na jej szczyt powróci korona.

 

KROMBUD Sp. z o.o. o remoncie Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.

Zajrzeliśmy do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Dzieje się! Prace remontowe prowadzone są w ramach polsko-niemieckiego projektu „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość” dofinansowanego przez Unię Europejską, z dnia na dzień nabierają tempa. O tym co zostało zrobione, a co jest w planach opowiada Krzysztof Hałoński kierownik budowy.

Remont zabytkowego obiektu to wyzwanie, proszę opowiedzieć co do tej pory udało się zrobić?
Pierwsze prace polegały na ustawieniu rusztowania przy południowej i wschodniej ścianie budynku. Roboty przy elewacji rozpoczęły się od inwentaryzacji stanu istniejących tynków. Specjalistyczna firma wykonała badania zwilgocenia, koncentracji szkodliwych soli, chlorków, siarczanów i azotanów, które były podstawą do określenia technologii naprawy tynków. Okazało się, że w pasie przyziemia, czyli pierwszej części elewacji występuje duże zawilgocenie i zasolenie i tynk w tym miejscu wymaga skucia i odtworzenia. 

Obecnie prowadzone są prace związane z ługowaniem farby z elewacji i tu niespodzianka, okazało się, że dotychczasowy biały kolor jest kolorem wtórnym. W oryginale elewacja miała kolor zbliżony do piaskowca. W niedługim okresie Konserwator Zabytków po wizji lokalnej zadecyduje, jaki kolor będzie miała odrestaurowana elewacja wschodnia i południowa. 

Jakie prace zostaną wykonane przy kopule? 
Pierwszym etapem jest rozstawienie rusztowania, co jest nie lada wyzwaniem zarówno dla nas jak i dla specjalistycznej firmy, która to wykonuje. Na podkopule znajdują się jedynie cztery miejsca, z których możemy „wystartować” z rusztowaniami. Obecnie prowadzone są prace polegające na orusztowaniu całej kopuły. 

Jeśli chodzi o zakres prac to po pierwsze, zostanie wykonana pełna inwentaryzacja kopuły, dzięki której będziemy wiedzieć, które elementy zachowały się w dobrym stanie, a które wymagają wymiany. Nie wiem jeszcze jak jest z samym szczytem, ale tutaj część miedzianych elementów będzie wymagało wymiany. Cztery smoki, znajdujące się na narożach, zostaną wyczyszczone, bo ptaki zrobiły tam zupełne spustoszenie - powyginały blachy, które będziemy odtwarzać. Następnym etapem inwentaryzacji będą naświetla kopuły, czyli szyby, które doświetlają witraż główny. Łącznie z przedstawicielem konserwatora zabytków określimy konieczny zakres prac.

Czy będą prowadzone prace związane ze zwieńczeniem kopuły?
Tak. Korona cesarska, która znajdowała się na samym szczycie kopuły, zostanie odtworzona i wróci na swoje pierwotne miejsce. Prace przy koronie rozpoczniemy od uzgodnień z konserwatorem zabytków, który zatwierdzi jej kształt i wymiar. 

 

 

Kopuła zostanie zielona? 
Oczywiście! Obecny (zielony) kolor jest wynikiem naturalnego utleniania się miedzi. To tak zwana patyna, która powoduje, że miedź nie koroduje. Można powiedzieć, że miedź sama sobie wytwarza warstwę ochronną. Jeśli zmylibyśmy patynę, to po pierwsze osłabilibyśmy ten element (blachy byłyby po prostu cieńsze), a po drugie miedź i tak po pewnym czasie wróciłaby do koloru zielonego, bo na nowo wytworzyłby patynę. 

A co ze znajdującymi się na dachu figurami oraz płaskorzeźbami? 

Odrestaurowanych zostanie sześć narożnych figur wykonanych z piaskowca. Na samym początku musimy rozstawić wokół nich rusztowanie, tak aby osoba zajmująca się ich renowacją miała do nich swobodny i bezpieczny dostęp. 

 

 

 

KROMBUD Sp. z o.o. działa na terenie całego województwa dolnośląskiego. W ciągu prawie trzech lat swojej działalności firma realizowała liczne zlecenia z różnych dziedzinach budownictwa. Jakość oferowanych usług, rozległa znajomość rynku, sprawność działania, wysoki potencjał techniczny, inżynieryjny i projektowy umożliwiły dynamiczny rozwój spółki.

Projekt  pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

       Ruszył remont Miejskiego Domu Kultury 

W Zgorzelcu blask odzyska zabytkowy budynek, a w Görlitz odbudowywana jest Stara Słodownia, w kompleksie Tivoli. Jest to możliwe dzięki unijnemu projektowi „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo, Twoja Przyszłość”, który realizowany jest na polsko-niemieckim pograniczu. 
Zwieńczony zieloną kopułą gmach dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały, w którym dzisiaj swoją siedzibę ma zgorzelecki Miejski Dom Kultury, to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków Zgorzelca i jego wizytówka. O jego renowacji mówi się od dawna, jednak umowę na rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych udało się podpisać dopiero 28 kwietnia 2020 roku. Wcześniej miasto przez wiele lat zabiegało o pieniądze na remont. 
Wyzwaniem okazało się także znalezienie wykonawców, którzy podjęliby się tego trudnego zadania. Z powodu braku ofert niepowodzeniem zakończyło się pierwsze, ogłoszone w 2019 roku, postępowanie przetargowe. Efekty drugiego, ogłoszonego na początku tego roku, okazały się sukcesem połowicznym, ponieważ wartość oferty złożonej przez potencjalnego oferenta przewyższała szacunkową kwotę, jaką miasto przeznaczyło na ten cel. Wykonawcę remontu udało się wyłonić dopiero, w lutym 2020 roku, po zwiększeniu kwoty przewidzianej na rewitalizację obiektu. Została nim firma KROMBUD, która już 5 maja rozpoczęła prace remontowe. Obejmą one remont dachu oraz elewacji budynku Miejskiego Domu Kultury. Koszt wszystkich prac wyniesie około 4 mln zł, z czego ponad 2 mln zł sfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020.
- To kolejny ważny punkt naszego planu rewitalizacji miasta, na który udało nam się zdobyć pieniądze. Cieszę się, że ten piękny zabytek architektury, o ciekawej historii, który od początku istnienia Zgorzelca pełni dla jego mieszkańców bardzo ważną funkcję, doczekał się remontu – mówi Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca. 
Pierwszy etap prac obejmie kompleksowy remont dachu, w tym miedzianych elementów pokrycia kopuły dachu wraz z elementami wystroju architektonicznego. Wykonane zostaną: prace rozbiórkowe, w tym demontaż świetlików i drewnianych ścianek podstaw świetlików, naprawy pęknięć i zarysowań oraz tynków elewacji zewnętrznej. Prace tego etapu zakończy montaż ścianek i świetlików. W kolejnym etapie wykonawca zajmie się pokryciem dachu, obróbkami blacharskimi, instalacją odgromową oraz remontem kopuły dachu. Ostatnim etapem remontu będzie renowacja elewacji zewnętrznych, które wymagają oczyszczenia i odświeżenia. Wszystkie prace restauratorskie w budynku wykonywane będą pod stałym nadzorem konserwatorskim.

Media o nas

O naszym projekcie donosi portal internetowy naszemiasto.pl. 

To fantastyczna wiadomość dla mieszkańców pogranicza i miłośników historycznych miejsc. Zgorzelec i Görlitz połączyło siły. Efektem tego będzie remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu oraz Tivoli w Görlitz...