III Dni Dziedzictwa nad Nysą


Wycieczki

Odkryj Görlitz i Zgorzelec dzięki bezpłatnym wycieczkom z przewodnikiem w sobotę 16.07 i w niedzielę 17.07, które odbędą się w ramach III Dni Dziedzictwa nad Nysą.

Wymagane zgłoszenia! 

Wykłady

Również w tym roku w ramach III Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się panele dyskusyjne 
 i wykłady. Wspólnie kształtujmy przyszłość regionów przygranicznych.

Zapewniony poczęstunek.

Koncerty

W sobotni i niedzielny wieczór przybędą do Europa-Miasta muzycy jazzowi, aby poprzez muzykę przekazać inspiracje, a wirtuoz-pianista Mark Ehrenfired zagra KONCERT DLA POKOJU na fortepianie firmy Bechstein.

Wstęp wolny i zapewniony poczęstunek.

Inhalte von Youtube werden aufgrund deiner aktuellen Cookie-Einstellungen nicht angezeigt. Klicke auf “Zustimmen & anzeigen”, um zuzustimmen, dass die erforderlichen Daten an Youtube weitergeleitet werden, und den Inhalt anzusehen. Mehr dazu erfährst du in unserer Datenschutz. Du kannst deine Zustimmung jederzeit widerrufen. Gehe dazu einfach in deine eigenen Cookie-Einstellungen.

Zustimmen & anzeigen

Od 15 do 17 lipca odbędzie się trzecia już edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą, na którą serdecznie Państwa zapraszamy. Tym razem nasz wspólny zespół organizacyjny, który tworzą spółka miejska Kulturservice GmbH, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz oraz Gmina Miejska Zgorzelec, chciałby poprzez ciekawe wykłady, wycieczki z przewodnikami, koncerty, oferty warsztatowe skierować spojrzenie na „Przyszłość” regionu. 

Dni Dziedzictwa Nad Nysą VOL II

Od 22 do 24 kwietnia pod odrestaurowaną kopułą Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się II edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą! W programie m.in.: ciekawe wykłady, wycieczki, gra terenowa pt. ”Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque” oraz premiera wystawy „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”.

Dni Dziedzictwa Nad Nysą to wydarzenie dopełniające polsko-niemiecki projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” w ramach którego odrestaurowane i zrewitalizowane zostały dwa zabytkowe obiekty: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz kompleks Tivoli w Görlitz. 

Podzielony na cztery etapy cykl wykładów, prelekcji, wystaw i koncertów zawitał do kalendarza wydarzeń Europa-Miasta we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas w görlitzkim kompleksie Tivoli przybliżono mieszkańcom historię obu miast, przenosząc się aż do średniowiecza.  

Teraz kulturowe dziedzictwo naszego regionu zaprezentowane zostanie z nieco bardziej współczesnej perspektywy. Przygotowane przez partnerów projektowych - Miasto Zgorzelec, Wolną Gminę Ewangelicka Görlitz i spółkę KulturService - wykłady, warsztaty terenowe, wystawy oraz wycieczki z przewodnikiem umożliwią poznanie i odkrycie m.in. wielowątkowej historii najokazalszego gmachu Zgorzelca - dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały. 

Podczas II edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą poznamy m.in. odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Ile kosztowała budowa Górnołużyckiej Hali Chwały, dzisiejszego budynku MDK i skąd pochodziły te pieniądze?
 • Co znajdowało się w kolekcji Muzeum Cesarza Fryderyka i gdzie podziały się wszystkie cenne eksponaty?
 • Czy to prawda, że w budynku MDK znaleziono po wojnie prawdziwy skarb?
 • Ile waży korona cesarska i jak wyglądał proces jej rekonstrukcji?


Najmłodsi mieszkańcy miasta wraz z rodzinami przeniosą się ponadto do Zgorzeleckiej Belle Époque, czyli czasu przełomu XIX i XX wieku w Europa-Mieście. Podczas terenowej gry edukacyjnej spotkają na swojej drodze m.in. Hugo Behra - architekta miejskiego, autora projektu i głównego budowniczego Górnołużyckiej Hali Chwały.

Zapraszamy do wspólnego poznania ciekawej i wielowątkowej historii Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz!

 • Wstęp wolny
 • Posiłki i napoje zapewnia organizator
 • Wydarzenie odbywa się w języku polskim i niemieckim
 • Miejsce wydarzenia: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu 

 

 

Program Piątek, 22.04.2022 

17:00 | Otwarcie 2. Dni Dziedzictwa Nad Nysą przez burmistrzów Zgorzelca i Görlitz oraz partnerów projektu

17:20 | Prelekcja firmy KROMBUD pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Tajniki renowacji Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu” 

18:20 | Uroczyste wmontowanie kapsuły czasu w zwieńczeniu kopuły Miejskiego Domu Kultury

18:45 | Występ muzyczny Dominika Lewickiego & Jadwigi Leśniak-Sidorskiej

19:00 | Poczęstunek 

 

Program Sobota, 23.04.2022 

11:00 | Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque - gra terenowa dla rodzin z dziećmi (rejestracja: [email protected] lub telefonicznie pod nr: +48 75 648 24 24)

12:00 | Wykład pt. „Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Górnołużyckiej Hali Pamięci. Budynek kultu wilhelmińskiego i społeczne zaangażowanie”; Ines Haaser - Muzeum Historii Kultury w Görlitz

13:00 | Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” - oprowadzanie po MDK

 

13:45 | Przerwa na kawę

 

14:00 | Wykład pt. „Dom Kultury w Zgorzelcu. Nowe oblicze dawnego muzeum”; Piotr Zubrzycki - Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu  

 

14:30 | Przerwa obiadowa 

 

15:00 | Historyczna architektura Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Marek Bader). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)

 

17:00 | Prelekcja pt. „Koncerty trzeciego obiegu w MDK Zgorzelec w czasie transformacji”; Mirosław „Maken” Dzięciołowski 
 

Program Niedziela, 24.04.2022

12:00 | Wykład pt. „Wystawa z historią w tle. Görlitz 1905”; dr Ireneusz Wojewódzki - Uniwersytet Zielonogórski

 

12:40 | Wykład pt. „Podpisanie Układu Zgorzeleckiego w 1950 roku"; dr hab. prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Radosław Domke

 

13:20 | Przerwa na kawę

 

13:35| Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” – oprowadzanie po MDK

 

14:20 | Przerwa obiadowa

15:00 | Dziedzictwo historyczno-przyrodnicze: zabytkowe parki Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Andrzej Paczos). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)  
 
 

Premiera dwóch wystaw:

wystawy historycznej pt. „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”


wystawy dokumentującej przebieg prac konserwatorskich pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Renowacja MDK”


Projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłośćjest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014 - 2020

Informacje o projekcie

Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.

To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli. 

Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. 

Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom. 

Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku. 

Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

 Dni Dziedzictwa nad Nysą  

 
Projekt Interreg Pomyśl: „Nasze Dziedzictwo - Twoja przyszłość” pod względem budowlanym przebiega zgodnie z planem. Prace budowlane po stronie niemieckiej, w Starej Słodowni w Tivoli (Görlitz) zostały zakończone zgodnie z harmonogramem wiosną 2021 roku. Prace konserwatorskie i remontowe po stronie polskiej w Miejskim Domu Kultury zostało zakończone do końca roku. Po raz pierwszy w Europa- Mieście dwa budynki w dwóch różnych krajach są odnawiane w ramach projektu Interreg. 

Dni Dziedzictwa nad Nysą to serce projektu. Są to wydarzenia kulturalno-edukacyjne z wykładami, koncertami, warsztatami, rozmowami i dyskusjami o historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. Pierwsza edycjaodbyła się we wrześniu 2021, druga w kwietniu 2022.
  
Wykłady z historykami, historykami i osobistościami związanymi z regionem, posłużą jako silne impulsy do wymiany poglądów na temat wspólnego, unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Po wykładach odbywają się rundy dyskusyjne, w których zachęca się do ożywionej wymiany poglądów. Wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu pokazują uczestnikom nowe perspektywy postrzegania miasta, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Wiedza o wspólnym dziedzictwie kulturowym staje się tu zrozumiała dzięki tkance budowlanej i historycznej infrastrukturze.  
 
Z wyrazami szacunku 
Partnerzy Projektu         Informacje o projekcie

Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.

To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli. 

Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. 

Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom. 

Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku. 

Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

 Dni Dziedzictwa nad Nysą  

 
Projekt Interreg Pomyśl: „Nasze Dziedzictwo - Twoja przyszłość” pod względem budowlanym przebiega zgodnie z planem. Prace budowlane po stronie niemieckiej, w Starej Słodowni w Tivoli (Görlitz) zostały zakończone zgodnie z harmonogramem wiosną 2021 roku. Prace konserwatorskie i remontowe po stronie polskiej w Miejskim Domu Kultury zostało zakończone do końca roku. Po raz pierwszy w Europa- Mieście dwa budynki w dwóch różnych krajach są odnawiane w ramach projektu Interreg. 

Dni Dziedzictwa nad Nysą to serce projektu. Są to wydarzenia kulturalno-edukacyjne z wykładami, koncertami, warsztatami, rozmowami i dyskusjami o historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. Pierwsza edycjaodbyła się we wrześniu 2021, druga w kwietniu 2022.
  
Wykłady z historykami, historykami i osobistościami związanymi z regionem, posłużą jako silne impulsy do wymiany poglądów na temat wspólnego, unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Po wykładach odbywają się rundy dyskusyjne, w których zachęca się do ożywionej wymiany poglądów. Wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu pokazują uczestnikom nowe perspektywy postrzegania miasta, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Wiedza o wspólnym dziedzictwie kulturowym staje się tu zrozumiała dzięki tkance budowlanej i historycznej infrastrukturze.  
 
Z wyrazami szacunku 
Partnerzy Projektu         II edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą

Od 22 do 24 kwietnia pod odrestaurowaną kopułą Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się II edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą! W programie m.in.: ciekawe wykłady, wycieczki, gra terenowa pt. ”Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque” oraz premiera wystawy „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”.

Dni Dziedzictwa Nad Nysą to wydarzenie dopełniające polsko-niemiecki projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” w ramach którego odrestaurowane i zrewitalizowane zostały dwa zabytkowe obiekty: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz kompleks Tivoli w Görlitz. 

Podzielony na cztery etapy cykl wykładów, prelekcji, wystaw i koncertów zawitał do kalendarza wydarzeń Europa-Miasta we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas w görlitzkim kompleksie Tivoli przybliżono mieszkańcom historię obu miast, przenosząc się aż do średniowiecza.  

Teraz kulturowe dziedzictwo naszego regionu zaprezentowane zostanie z nieco bardziej współczesnej perspektywy. Przygotowane przez partnerów projektowych - Miasto Zgorzelec, Wolną Gminę Ewangelicka Görlitz i spółkę KulturService - wykłady, warsztaty terenowe, wystawy oraz wycieczki z przewodnikiem umożliwią poznanie i odkrycie m.in. wielowątkowej historii najokazalszego gmachu Zgorzelca - dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały. 

Podczas II edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą poznamy m.in. odpowiedzi na takie pytania jak:

·         Ile kosztowała budowa Górnołużyckiej Hali Chwały, dzisiejszego budynku MDK i skąd pochodziły te pieniądze?

·         Co znajdowało się w kolekcji Muzeum Cesarza Fryderyka i gdzie podziały się wszystkie cenne eksponaty?

·         Czy to prawda, że w budynku MDK znaleziono po wojnie prawdziwy skarb?

·         Ile waży korona cesarska i jak wyglądał proces jej rekonstrukcji? 

Najmłodsi mieszkańcy miasta wraz z rodzinami przeniosą się ponadto do Zgorzeleckiej Belle Époque, czyli czasu przełomu XIX i XX wieku w Europa-Mieście. Podczas terenowej gry edukacyjnej spotkają na swojej drodze m.in. Hugo Behra - architekta miejskiego, autora projektu i głównego budowniczego Górnołużyckiej Hali Chwały.

Zapraszamy do wspólnego poznania ciekawej i wielowątkowej historii Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz!

 • Wstęp wolny
 • Posiłki i napoje zapewnia organizator
 • Wydarzenie odbywa się w języku polskim i niemieckim
 • Miejsce wydarzenia: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu 

 

 

Program II edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą 

Piątek, 22.04.2022 | Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

17:00 | Otwarcie 2. Dni Dziedzictwa Nad Nysą przez burmistrzów Zgorzelca i Görlitz oraz partnerów projektu 

17:20 | Prelekcja firmy KROMBUD pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Tajniki renowacji Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu” 

18:20 | Uroczyste wmontowanie kapsuły czasu w zwieńczeniu kopuły Miejskiego Domu Kultury

18:45 | Występ muzyczny Dominika Lewickiego & Jadwigi Leśniak-Sidorskiej

19:00 | Poczęstunek 

Sobota, 23.04.2022 | Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

11:00 | Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque - gra terenowa dla rodzin z dziećmi (rejestracja: [email protected] lub telefonicznie pod nr: +48 75 648 24 24)

12:00 | Wykład pt. „Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Górnołużyckiej Hali Pamięci. Budynek kultu wilhelmińskiego i społeczne zaangażowanie”; Ines Haaser - Muzeum Historii Kultury w Görlitz

13:00 | Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” - oprowadzanie po MDK

 

13:45 | Przerwa na kawę

 

14:00 |Wykład pt. „Dom Kultury w Zgorzelcu. Nowe oblicze dawnego muzeum”; Piotr Zubrzycki - Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu  

 

14:30 | Przerwa obiadowa 

 

15:00 | Historyczna architektura Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Marek Bader). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)

 

17:00 | Prelekcja pt. „Koncerty trzeciego obiegu w MDK Zgorzelec w czasie transformacji”; Mirosław „Maken” Dzięciołowski 

 

Niedziela, 24.04.2022 | Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu:

12:00 | Wykład pt. „Wystawa z historią w tle. Görlitz 1905”; dr Ireneusz Wojewódzki - Uniwersytet Zielonogórski

 

12:40 | Wykład pt. „Podpisanie Układu Zgorzeleckiego w 1950 roku"; dr hab. prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Radosław Domke

 

13:20 | Przerwa na kawę

 

13:35| Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” – oprowadzanie po MDK

 

14:20 | Przerwa obiadowa

15:00 | Dziedzictwo historyczno-przyrodnicze: zabytkowe parki Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Andrzej Paczos). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)  
 

Premiera dwóch wystaw:

·         wystawy historycznej pt. „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”

·         wystawy dokumentującej przebieg prac konserwatorskich pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Renowacja MDK”

Projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłośćjest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014 - 2020

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o projekcie

Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.

To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli. 

Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. 

Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom. 

Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku. 

Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

 Dni Dziedzictwa nad Nysą  

 
Projekt Interreg Pomyśl: „Nasze Dziedzictwo - Twoja przyszłość” pod względem budowlanym przebiega zgodnie z planem. Prace budowlane po stronie niemieckiej, w Starej Słodowni w Tivoli (Görlitz) zostały zakończone zgodnie z harmonogramem wiosną 2021 roku. Prace konserwatorskie i remontowe po stronie polskiej w Miejskim Domu Kultury zostało zakończone do końca roku. Po raz pierwszy w Europa- Mieście dwa budynki w dwóch różnych krajach są odnawiane w ramach projektu Interreg. 

Dni Dziedzictwa nad Nysą to serce projektu. Są to wydarzenia kulturalno-edukacyjne z wykładami, koncertami, warsztatami, rozmowami i dyskusjami o historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. Pierwsza edycjaodbyła się we wrześniu 2021, druga w kwietniu 2022.
  
Wykłady z historykami, historykami i osobistościami związanymi z regionem, posłużą jako silne impulsy do wymiany poglądów na temat wspólnego, unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Po wykładach odbywają się rundy dyskusyjne, w których zachęca się do ożywionej wymiany poglądów. Wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu pokazują uczestnikom nowe perspektywy postrzegania miasta, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Wiedza o wspólnym dziedzictwie kulturowym staje się tu zrozumiała dzięki tkance budowlanej i historycznej infrastrukturze.  
 
Z wyrazami szacunku 
Partnerzy Projektu