Informacje o projekcie
Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.
To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli.
Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu.
Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom.
Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku.
Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Ważna informacja o odwołaniu Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą
Ze względu na środki ochronne Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone w związku z pandemią koronowirusa pierwsze Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą nie odbędą się w ogłoszonym terminie (19–21 marca). Wydarzenie to nie podlega pod rozporządzenie o organizacji wydarzeń powyżej 1000 osób, która będzie obowiązywać od czwartku. Ponieważ jednak jest to wspólny projekt z naszym miastem partnerskim: Zgorzelec, konieczne jest przestrzeganie tam obowiązujących przepisów. Nasi partnerzy oświadczyli, że wszystkie wydarzenia publiczne w Zgorzelcu zostają odwołane. Podejmując tę decyzję, organizatorzy chcą uwzględnić podejście swoich polskich kolegów. Priorytetem jest także ochrona osób przypisanych do grup ryzyka.
Po anulowaniu pierwszej edycji Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą nic nie stracimy. Ekscytujące debaty z historią naszego miasta mogą odbywać się również w innym czasie. Jak tylko będziemy mogli wypowiedzieć się na temat dalszego przebiegu projektu, wszystkie ważne informacje, zostaną przekazywane opinii publicznej. Do tego czasu prosimy o wyrozumiałość dla tej decyzji!
Z pozdrowieniami
Partnerzy projektu