III Dni Dziedzictwa nad Nysą
Wycieczki
Odkryj Görlitz i Zgorzelec dzięki bezpłatnym wycieczkom z przewodnikiem w sobotę 16.07 i w niedzielę 17.07, które odbędą się w ramach III Dni Dziedzictwa nad Nysą.
Wymagane zgłoszenia!
Wykłady
Również w tym roku w ramach III Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się panele dyskusyjne
i wykłady. Wspólnie kształtujmy przyszłość regionów przygranicznych.
Zapewniony poczęstunek.
Koncerty
W sobotni i niedzielny wieczór przybędą do Europa-Miasta muzycy jazzowi, aby poprzez muzykę przekazać inspiracje, a wirtuoz-pianista Mark Ehrenfired zagra KONCERT DLA POKOJU na fortepianie firmy Bechstein.
Wstęp wolny i zapewniony poczęstunek.
Inhalte von Youtube werden aufgrund deiner aktuellen Cookie-Einstellungen nicht angezeigt. Klicke auf “Zustimmen & anzeigen”, um zuzustimmen, dass die erforderlichen Daten an Youtube weitergeleitet werden, und den Inhalt anzusehen. Mehr dazu erfährst du in unserer Datenschutz. Du kannst deine Zustimmung jederzeit widerrufen. Gehe dazu einfach in deine eigenen Cookie-Einstellungen.
Od 15 do 17 lipca odbędzie się trzecia już edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą, na którą serdecznie Państwa zapraszamy. Tym razem nasz wspólny zespół organizacyjny, który tworzą spółka miejska Kulturservice GmbH, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz oraz Gmina Miejska Zgorzelec, chciałby poprzez ciekawe wykłady, wycieczki z przewodnikami, koncerty, oferty warsztatowe skierować spojrzenie na „Przyszłość” regionu.
Dni Dziedzictwa Nad Nysą VOL II
Od 22 do 24 kwietnia pod odrestaurowaną kopułą Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się II edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą! W programie m.in.: ciekawe wykłady, wycieczki, gra terenowa pt. ”Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque” oraz premiera wystawy „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”.
Dni Dziedzictwa Nad Nysą to wydarzenie dopełniające polsko-niemiecki projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” w ramach którego odrestaurowane i zrewitalizowane zostały dwa zabytkowe obiekty: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz kompleks Tivoli w Görlitz.
Podzielony na cztery etapy cykl wykładów, prelekcji, wystaw i koncertów zawitał do kalendarza wydarzeń Europa-Miasta we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas w görlitzkim kompleksie Tivoli przybliżono mieszkańcom historię obu miast, przenosząc się aż do średniowiecza.
Teraz kulturowe dziedzictwo naszego regionu zaprezentowane zostanie z nieco bardziej współczesnej perspektywy. Przygotowane przez partnerów projektowych - Miasto Zgorzelec, Wolną Gminę Ewangelicka Görlitz i spółkę KulturService - wykłady, warsztaty terenowe, wystawy oraz wycieczki z przewodnikiem umożliwią poznanie i odkrycie m.in. wielowątkowej historii najokazalszego gmachu Zgorzelca - dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały.
Podczas II edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą poznamy m.in. odpowiedzi na takie pytania jak:
- Ile kosztowała budowa Górnołużyckiej Hali Chwały, dzisiejszego budynku MDK i skąd pochodziły te pieniądze?
- Co znajdowało się w kolekcji Muzeum Cesarza Fryderyka i gdzie podziały się wszystkie cenne eksponaty?
- Czy to prawda, że w budynku MDK znaleziono po wojnie prawdziwy skarb?
- Ile waży korona cesarska i jak wyglądał proces jej rekonstrukcji?
Najmłodsi mieszkańcy miasta wraz z rodzinami przeniosą się ponadto do Zgorzeleckiej Belle Époque, czyli czasu przełomu XIX i XX wieku w Europa-Mieście. Podczas terenowej gry edukacyjnej spotkają na swojej drodze m.in. Hugo Behra - architekta miejskiego, autora projektu i głównego budowniczego Górnołużyckiej Hali Chwały.
Zapraszamy do wspólnego poznania ciekawej i wielowątkowej historii Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz!
- Wstęp wolny
- Posiłki i napoje zapewnia organizator
- Wydarzenie odbywa się w języku polskim i niemieckim
- Miejsce wydarzenia: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
Program Piątek, 22.04.2022
17:00 | Otwarcie 2. Dni Dziedzictwa Nad Nysą przez burmistrzów Zgorzelca i Görlitz oraz partnerów projektu
17:20 | Prelekcja firmy KROMBUD pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Tajniki renowacji Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu”
18:20 | Uroczyste wmontowanie kapsuły czasu w zwieńczeniu kopuły Miejskiego Domu Kultury
18:45 | Występ muzyczny Dominika Lewickiego & Jadwigi Leśniak-Sidorskiej
19:00 | Poczęstunek
Program Sobota, 23.04.2022
11:00 | Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque - gra terenowa dla rodzin z dziećmi (rejestracja: [email protected] lub telefonicznie pod nr: +48 75 648 24 24)
12:00 | Wykład pt. „Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Górnołużyckiej Hali Pamięci. Budynek kultu wilhelmińskiego i społeczne zaangażowanie”; Ines Haaser - Muzeum Historii Kultury w Görlitz
13:00 | Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” - oprowadzanie po MDK
13:45 | Przerwa na kawę
14:00 | Wykład pt. „Dom Kultury w Zgorzelcu. Nowe oblicze dawnego muzeum”; Piotr Zubrzycki - Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
14:30 | Przerwa obiadowa
15:00 | Historyczna architektura Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Marek Bader). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)
17:00 | Prelekcja pt. „Koncerty trzeciego obiegu w MDK Zgorzelec w czasie transformacji”; Mirosław „Maken” Dzięciołowski
Program Niedziela, 24.04.2022
12:00 | Wykład pt. „Wystawa z historią w tle. Görlitz 1905”; dr Ireneusz Wojewódzki - Uniwersytet Zielonogórski
12:40 | Wykład pt. „Podpisanie Układu Zgorzeleckiego w 1950 roku"; dr hab. prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Radosław Domke
13:20 | Przerwa na kawę
13:35| Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” – oprowadzanie po MDK
14:20 | Przerwa obiadowa
15:00 | Dziedzictwo historyczno-przyrodnicze: zabytkowe parki Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Andrzej Paczos). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)
Premiera dwóch wystaw:
wystawy historycznej pt. „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”
wystawy dokumentującej przebieg prac konserwatorskich pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Renowacja MDK”
Projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014 - 2020
Informacje o projekcie
Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.
To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli.
Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu.
Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom.
Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku.
Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Dni Dziedzictwa nad Nysą
Projekt Interreg Pomyśl: „Nasze Dziedzictwo - Twoja przyszłość” pod względem budowlanym przebiega zgodnie z planem. Prace budowlane po stronie niemieckiej, w Starej Słodowni w Tivoli (Görlitz) zostały zakończone zgodnie z harmonogramem wiosną 2021 roku. Prace konserwatorskie i remontowe po stronie polskiej w Miejskim Domu Kultury zostało zakończone do końca roku. Po raz pierwszy w Europa- Mieście dwa budynki w dwóch różnych krajach są odnawiane w ramach projektu Interreg.
Dni Dziedzictwa nad Nysą to serce projektu. Są to wydarzenia kulturalno-edukacyjne z wykładami, koncertami, warsztatami, rozmowami i dyskusjami o historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. Pierwsza edycjaodbyła się we wrześniu 2021, druga w kwietniu 2022.
Wykłady z historykami, historykami i osobistościami związanymi z regionem, posłużą jako silne impulsy do wymiany poglądów na temat wspólnego, unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Po wykładach odbywają się rundy dyskusyjne, w których zachęca się do ożywionej wymiany poglądów. Wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu pokazują uczestnikom nowe perspektywy postrzegania miasta, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Wiedza o wspólnym dziedzictwie kulturowym staje się tu zrozumiała dzięki tkance budowlanej i historycznej infrastrukturze.
Z wyrazami szacunku
Partnerzy Projektu
Informacje o projekcie
Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.
To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli.
Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu.
Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom.
Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku.
Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Dni Dziedzictwa nad Nysą
Projekt Interreg Pomyśl: „Nasze Dziedzictwo - Twoja przyszłość” pod względem budowlanym przebiega zgodnie z planem. Prace budowlane po stronie niemieckiej, w Starej Słodowni w Tivoli (Görlitz) zostały zakończone zgodnie z harmonogramem wiosną 2021 roku. Prace konserwatorskie i remontowe po stronie polskiej w Miejskim Domu Kultury zostało zakończone do końca roku. Po raz pierwszy w Europa- Mieście dwa budynki w dwóch różnych krajach są odnawiane w ramach projektu Interreg.
Dni Dziedzictwa nad Nysą to serce projektu. Są to wydarzenia kulturalno-edukacyjne z wykładami, koncertami, warsztatami, rozmowami i dyskusjami o historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. Pierwsza edycjaodbyła się we wrześniu 2021, druga w kwietniu 2022.
Wykłady z historykami, historykami i osobistościami związanymi z regionem, posłużą jako silne impulsy do wymiany poglądów na temat wspólnego, unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Po wykładach odbywają się rundy dyskusyjne, w których zachęca się do ożywionej wymiany poglądów. Wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu pokazują uczestnikom nowe perspektywy postrzegania miasta, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Wiedza o wspólnym dziedzictwie kulturowym staje się tu zrozumiała dzięki tkance budowlanej i historycznej infrastrukturze.
Z wyrazami szacunku
Partnerzy Projektu
II edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą
Od 22 do 24 kwietnia pod odrestaurowaną kopułą Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się II edycja Dni Dziedzictwa Nad Nysą! W programie m.in.: ciekawe wykłady, wycieczki, gra terenowa pt. ”Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque” oraz premiera wystawy „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”.
Dni Dziedzictwa Nad Nysą to wydarzenie dopełniające polsko-niemiecki projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” w ramach którego odrestaurowane i zrewitalizowane zostały dwa zabytkowe obiekty: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz kompleks Tivoli w Görlitz.
Podzielony na cztery etapy cykl wykładów, prelekcji, wystaw i koncertów zawitał do kalendarza wydarzeń Europa-Miasta we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas w görlitzkim kompleksie Tivoli przybliżono mieszkańcom historię obu miast, przenosząc się aż do średniowiecza.
Teraz kulturowe dziedzictwo naszego regionu zaprezentowane zostanie z nieco bardziej współczesnej perspektywy. Przygotowane przez partnerów projektowych - Miasto Zgorzelec, Wolną Gminę Ewangelicka Görlitz i spółkę KulturService - wykłady, warsztaty terenowe, wystawy oraz wycieczki z przewodnikiem umożliwią poznanie i odkrycie m.in. wielowątkowej historii najokazalszego gmachu Zgorzelca - dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały.
Podczas II edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą poznamy m.in. odpowiedzi na takie pytania jak:
· Ile kosztowała budowa Górnołużyckiej Hali Chwały, dzisiejszego budynku MDK i skąd pochodziły te pieniądze?
· Co znajdowało się w kolekcji Muzeum Cesarza Fryderyka i gdzie podziały się wszystkie cenne eksponaty?
· Czy to prawda, że w budynku MDK znaleziono po wojnie prawdziwy skarb?
· Ile waży korona cesarska i jak wyglądał proces jej rekonstrukcji?
Najmłodsi mieszkańcy miasta wraz z rodzinami przeniosą się ponadto do Zgorzeleckiej Belle Époque, czyli czasu przełomu XIX i XX wieku w Europa-Mieście. Podczas terenowej gry edukacyjnej spotkają na swojej drodze m.in. Hugo Behra - architekta miejskiego, autora projektu i głównego budowniczego Górnołużyckiej Hali Chwały.
Zapraszamy do wspólnego poznania ciekawej i wielowątkowej historii Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz!
- Wstęp wolny
- Posiłki i napoje zapewnia organizator
- Wydarzenie odbywa się w języku polskim i niemieckim
- Miejsce wydarzenia: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
Program II edycji Dni Dziedzictwa Nad Nysą
Piątek, 22.04.2022 | Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
17:00 | Otwarcie 2. Dni Dziedzictwa Nad Nysą przez burmistrzów Zgorzelca i Görlitz oraz partnerów projektu
17:20 | Prelekcja firmy KROMBUD pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Tajniki renowacji Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu”
18:20 | Uroczyste wmontowanie kapsuły czasu w zwieńczeniu kopuły Miejskiego Domu Kultury
18:45 | Występ muzyczny Dominika Lewickiego & Jadwigi Leśniak-Sidorskiej
19:00 | Poczęstunek
Sobota, 23.04.2022 | Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
11:00 | Śladami Zgorzeleckiej Belle Époque - gra terenowa dla rodzin z dziećmi (rejestracja: [email protected] lub telefonicznie pod nr: +48 75 648 24 24)
12:00 | Wykład pt. „Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Górnołużyckiej Hali Pamięci. Budynek kultu wilhelmińskiego i społeczne zaangażowanie”; Ines Haaser - Muzeum Historii Kultury w Görlitz
13:00 | Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” - oprowadzanie po MDK
13:45 | Przerwa na kawę
14:00 |Wykład pt. „Dom Kultury w Zgorzelcu. Nowe oblicze dawnego muzeum”; Piotr Zubrzycki - Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
14:30 | Przerwa obiadowa
15:00 | Historyczna architektura Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Marek Bader). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)
17:00 | Prelekcja pt. „Koncerty trzeciego obiegu w MDK Zgorzelec w czasie transformacji”; Mirosław „Maken” Dzięciołowski
Niedziela, 24.04.2022 | Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu:
12:00 | Wykład pt. „Wystawa z historią w tle. Görlitz 1905”; dr Ireneusz Wojewódzki - Uniwersytet Zielonogórski
12:40 | Wykład pt. „Podpisanie Układu Zgorzeleckiego w 1950 roku"; dr hab. prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Radosław Domke
13:20 | Przerwa na kawę
13:35| Warsztat terenowy pt. „Górnołużycka Hala Chwały - pomnik swoich czasów” – oprowadzanie po MDK
14:20 | Przerwa obiadowa
15:00 | Dziedzictwo historyczno-przyrodnicze: zabytkowe parki Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz - wycieczka z przewodnikiem (Andrzej Paczos). Wymagane zapisy (tel. 75 77 59 900 wew. 0153, 0154)
Premiera dwóch wystaw:
· wystawy historycznej pt. „120 lat historii. Od Górnołużyckiej Hali Chwały do Miejskiego Domu Kultury”
· wystawy dokumentującej przebieg prac konserwatorskich pt. „Przywracamy blask, budując z pasją. Renowacja MDK”
Projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014 - 2020
Informacje o projekcie
Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.
To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli.
Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu.
Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom.
Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku.
Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Dni Dziedzictwa nad Nysą
Projekt Interreg Pomyśl: „Nasze Dziedzictwo - Twoja przyszłość” pod względem budowlanym przebiega zgodnie z planem. Prace budowlane po stronie niemieckiej, w Starej Słodowni w Tivoli (Görlitz) zostały zakończone zgodnie z harmonogramem wiosną 2021 roku. Prace konserwatorskie i remontowe po stronie polskiej w Miejskim Domu Kultury zostało zakończone do końca roku. Po raz pierwszy w Europa- Mieście dwa budynki w dwóch różnych krajach są odnawiane w ramach projektu Interreg.
Dni Dziedzictwa nad Nysą to serce projektu. Są to wydarzenia kulturalno-edukacyjne z wykładami, koncertami, warsztatami, rozmowami i dyskusjami o historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. Pierwsza edycjaodbyła się we wrześniu 2021, druga w kwietniu 2022.
Wykłady z historykami, historykami i osobistościami związanymi z regionem, posłużą jako silne impulsy do wymiany poglądów na temat wspólnego, unikalnego dziedzictwa kulturowego regionu. Po wykładach odbywają się rundy dyskusyjne, w których zachęca się do ożywionej wymiany poglądów. Wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu pokazują uczestnikom nowe perspektywy postrzegania miasta, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Wiedza o wspólnym dziedzictwie kulturowym staje się tu zrozumiała dzięki tkance budowlanej i historycznej infrastrukturze.
Z wyrazami szacunku
Partnerzy Projektu