Informacje o projekcie

Projekt „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo - Twoja Przyszłość” to polsko-niemiecki projekt, który zostanie zrealizowany w latach 2019-2021 w Europa-Mieście Görlitz/Zgorzelec.

To nowatorskie przedsięwzięcie na polsko-niemieckim pograniczu. Po raz pierwszy bowiem w ramach jednego projektu wyremontowane zostaną dwa budynki, w dwóch różnych krajach. Po polskiej stronie wyremontowany zostanie gmach Miejskiego Domu Kultury, a po niemieckiej odbudowany zostanie budynek „Starej Słodowni” wchodzący w skład kompleksu Tivoli. 

Druga część działań to organizacja Dni Dziedzictwa nad Nysą. Będą to wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, koncerty, warsztaty historyczne, prelekcje i dyskusje, dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości naszego regionu. 

Pierwsze Dni Dziedzictwa nad Nysą odbędą się od 19 do 21 marca i będą poświęcone historii przygranicznych miast i naszym korzeniom. 

Druga edycja wydarzeń poświęcona teraźniejszości odbędzie się w czerwcu, a trzecia obejmująca zagadnienia przyszłości regionu oraz Europa-Miasta w listopadzie. Podsumowanie trzech edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą zaplanowano na marzec 2021 roku. 

Partnerami projektu są: Gmina Miejska Zgorzelec, Wolna Gmina Ewangelicka Görlitz i Kulturservice Görlitz. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.


Ważna informacja o odwołaniu Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą

Ze względu na środki ochronne Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone w związku z pandemią koronowirusa pierwsze Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą nie odbędą się w ogłoszonym terminie (19–21 marca). Wydarzenie to nie podlega pod rozporządzenie o organizacji wydarzeń powyżej 1000 osób, która będzie obowiązywać od czwartku. Ponieważ jednak jest to wspólny projekt z naszym miastem partnerskim: Zgorzelec, konieczne jest przestrzeganie tam obowiązujących przepisów. Nasi partnerzy oświadczyli, że wszystkie wydarzenia publiczne w Zgorzelcu zostają odwołane. Podejmując tę ​​decyzję, organizatorzy chcą uwzględnić podejście swoich polskich kolegów. Priorytetem jest także ochrona osób przypisanych do grup ryzyka.
Po anulowaniu pierwszej edycji Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą nic nie stracimy. Ekscytujące debaty z historią naszego miasta mogą odbywać się również w innym czasie. Jak tylko będziemy mogli wypowiedzieć się na temat dalszego przebiegu projektu, wszystkie ważne informacje, zostaną przekazywane opinii publicznej. Do tego czasu prosimy o wyrozumiałość dla tej decyzji! 
 

Z pozdrowieniami 
Partnerzy projektu